Ile wódki kupić na wesele?

Ślub i wesele, które po nim się odbędzie, to dla pary młodej jedne z najważniejszych chwil w życiu. Aby wesele było udane, trzeba je jednak wcześniej  przygotować, Między innymi wynająć piękną salę na weselę, zespół lub DJ-a, oraz zadbać o wyżywienie gości. Pyszne dania, desery, ciasto powinny znaleźć się na każdym stole weselnym. Podobnie jak kawa, herbata, ale i inne napoje. Istotne jest także to, by na weselu nie zabrakło alkoholu. Trzeba więc zakupić jego właściwą ilość. Najbardziej popularnym trunkiem na weselu bez wątpienia będzie wódka. Ile wódki trzeba na wesele? 

Nie każdy gość weselny sięgnie po wódkę

Zaopatrzenie we właściwą ilość wódki jest bardzo istotne. Wiele osób w tym momencie staje przed poważnym problemem. Jak bowiem określić ilość wódki na wesele, skoro część osób pić jej nie będzie, inna część zaś sięgnie po mniejszą lub większą ilość tego trunku? Istotne jest też to, że wódka na wesele jest sporym wydatkiem. Nikt więc nie chce kupić jej za dużo. Z drugiej strony jednak wódki na weselu nie może brakować. Niby można i w jego trakcie dokupić wódki, jest to jednak kłopot. Co więcej, takie awaryjne nabywanie wódki, to z reguły kupowanie jej w sklepach, gdzie jest bardzo drogo. Jak tego uniknąć i wcześniej zakupić niezbędną ilość wódki na wesele? 

Pół litra wódki na jednego gościa weselnego

Najodpowiedniejszą ilością wódki na wesele, jest pół litra tego trunku w przeliczeniu na jednego dorosłego gościa weselnego. Co ważne, wlicza się tu również osoby, które pić wódki nie będą, w tym osoby starsze. Oczywiście część z tych osób nie sięgnie nawet po kieliszek wódki. Inne osoby jednak sięgną po więcej. Wódka również będzie potrzebna jako prezent dla wyjeżdżających gości weselnych, a także dla tych, którzy nie będą na weselu, ale – na przykład – przyjdą złożyć życzenia. Wódka też przyda się jako prezent dla członków zespołu weselnego, fotografa czy nawet jako prezent dla osób, które obsługują gości. Nawet więc jeśli część gości po nią nie sięgnie, przelicznik pół litra na osobę jest właściwy. 

Wesele z poprawinami

Inny przelicznik można zastosować, jeśli planowane są po weselu huczne poprawiny. W tym przypadku właściwe jest kupienie nieco więcej wódki niż pół litra w przeliczeniu na jednego dorosłego gościa weselnego. Można też wprowadzić nieco urozmaicenia. Poprawiny to czas, w którym goście niekoniecznie będą chcieli sięgać tylko po wódkę. Chętnie sięgną po inne alkohole. Na poprawiny więc – zamiast większej ilości wódki – warto kupić coś oryginalnego. Alkohole, które dla niektórych gości mogą być wręcz ciekawostką. Po takie bez wątpienia równie chętnie sięgną, jak po wódkę. 

Co zrobić z wódką, która zostanie? 

Kupując wódkę na weselę, trzeba się z tym liczyć, że część z niej zostanie. Nie da się bowiem bardzo dokładnie przewidzieć ile tak naprawdę goście wypiją i ile wódki zostanie rozdane. Już na etapie zakupu wódki można jednak zaplanować, co zrobić z tą, która po weselu będzie już nieprzydatna. Rozwiązaniem może być choćby zakup wódki w miejscu, w którym sprzedawca przyjmuje zwroty. Wielu sprzedawców alkoholi, sprzedając wódkę na wesele, godzi się od razu na zwrot ewentualnej nadwyżki. Oczywiście jeśli wódka ma być w butelkach z etykietami typowo na dane wesele, zwrot może być niemożliwy. W takiej sytuacji lepiej więc dużo dokładniej zaplanować ile kupić wódki na wesele, w jego trakcie zaś kontrolować pozostałą ilość i by nie zostać z dużą liczbą butelek wódki, na bieżąco podawać ją gościom i rozdawać jako prezenty.